Józef Kossecki wybitny polski cybernetyk w publikacji „Wzajemne oddziaływania sterownicze państw jako układów samodzielnych”, wyd. WSP, Kielce 1980, przedstawił metodę prognozowania konfliktów międzynarodowych w oparciu o obliczenia procentowych udziałów poszczególnych państw i ich grup w procesach sterowania międzynarodowego.
Metoda ta została zweryfikowana w oparciu o wydarzenia historyczne. Daty rzeczywistych konfliktów wynikające z określonych proporcji (0,5 1, 2) udziałów procentowych pokrywają się z obliczonymi według metody Kosseckiego ze statystyczną dokładnością 0,15 roku, a odchylenie statystyczne różnic tych dat wynosi 3,45 lat. Rozbieżności dat zbadanych 32 wydarzeń od 1943 do 2003 wahają się od -6 do +8 lat.
Współczynnik korelacji pomiędzy rzeczywistymi datami wydarzeń historycznych, a obliczonymi wynosi 0,98. Można zatem przyjąć, że metoda ta jest całkowicie wiarygodna. Nie będziemy analizować ani metody obliczania, ani danych gospodarczych uwzględnianych podczas obliczeń. Ciekawych odsyłam do literatury przedmiotu.
Dwie potęgi gospodarcze, czyli Chiny i USA, zbliżają się do punktu krytycznego, kiedy ich udziały w sterowaniu międzynarodowym osiągną stosunek 0,5.
Dwie potęgi gospodarcze, czyli Chiny i USA, zbliżają się do punktu krytycznego, kiedy ich udziały w sterowaniu międzynarodowym osiągną stosunek 0,5. W 2022 relacja ta wynosiła 0,57, w 2024 relacja ta wynosi 0,51 zaś w roku przyszłym osiągnie relację 0,48. Zgodnie zatem z metodą Kosseckiego proporcje te wskazują, że relacje tych potęg weszły w fazę ostrego konfliktu. Pamiętajmy o rozrzucie dat -6 do +8, i odchyleniu standardowym 3,45 roku. Data 2022, militarnej agresji Rosji na Ukrainę, mieści się w odchyleniach statystycznych.
Dlaczego konflikt wybuchł na Ukrainie wyjaśnia to, że Niemcy gospodarczo nawiązały ścisłe relacje gospodarcze z Rosją, które można śmiało nazwać sojuszem. Oba kraje bowiem całkiem otwarcie demonstrowały konkurencyjny (Niemcy) i wręcz wrogi (Rosja) stosunek do USA. W ich przypadku suma udziałów w sterowaniu międzynarodowym wynosiła odpowiednio w roku 2018 (13,9%) w 2022 (13,01), by w 2025 osiągnąć 12,3%. Jak wynika z prognoz zrównanie udziału sojuszy niemiecko-rosyjskiego z amerykański zostało by osiągnięte w 2027. Jednocześnie warto zauważyć, że Ukraina z udziałem 3,35% w roku 2022, po przejęciu przez Rosję kontroli nad częścią gospodarki ukraińskiej, mogła przyspieszyć osiągnięcie przez tandem Rosja-Niemcy jednakowego udziału jak USA.
Udział poszczególnych państw w sterowaniu międzynarodowym, ma charakter obiektywny. To zaś oznacza, że paradoksalnie, to nie przywódcy decydują o konflikcie, a dynamika zmian udziałów. Konflikt bowiem wynika z proporcji udziałów rywalizujących gospodarek w sterowaniu międzynarodowym. Prognoza cybernetyczna dowiodła, że wojna Rosji z Ukrainą wynikająca z imperialnych ambicji i Niemiec, i Rosji, była nieuchronna. Nieuchronne było też zaangażowanie się USA po stronie Ukrainy, czyli de facto przeciwko Niemcom, a pośrednio przeciwko Chinom.
W oparciu o metodę Kosseckiego, można przewidzieć, na wojnę z Chinami USA są za słabe, ale rozbijanie sojuszu niemiecko-rosyjskiego będzie kontynuowane. Sposób wybierze Donald Trump.
Józef Kossecki – sylwetka
Fot. Marek Banach – CC BY-SA 4.0,
Józef Maria Stefan Ferdynand Kossecki (ur. 18 stycznia 1936 w Kaliszu, zm. 18 listopada 2015[2] w Warszawie) – polski inżynier, politolog, cybernetyk społeczny, dziennikarz, publicysta, nauczyciel akademicki i polityk.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.